Erden Eruç'un Oltasına Köpekbalığı Takıldı - Haberler - DalisHaber.NET
DalisHaber.NET


 

.: Dive Link

.:Dalış Malzemeleri
.:Dalış Magazin
.:Dalış Merkezleri
.:Dalış Kurumları
.:Çeşitli Linkler
.:Sualtı Sağlık
.:Basınç Odaları
.:Hava Durumu
.:Sözlük
.:Hafta'nın Fotoğrafı
.:Dalışa Yasak Bölgeler


.: Anket
Yapay Resif Projesinde Batık bir uçak içinde Atatürk heykeli olmalı mı?
[13.04.2010]
Evet
Hayır
Başka bir heykel olabilir
Fikrim yok
Eski Anketler
 .: Haberler > Erden Eruç'un Oltasına Köpekbalığı Takıldı
Erden Eruç'un Oltasına Köpekbalığı Takıldı
Haber: 10.10.2007

Altı Zirve projesi kapsamında gerçekleştireceği kürekle Pasifik geçişi için Temmuz ayında Bodega Bay'den denize açılan Erden Eruç, üç aydır Pasifik'te kürek çekiyor. Eruç'un yolu bazen yunuslarla bazen katil balinalarla bazen de bir albatrosla kesişiyor.

Üç aydır Pasifik'te kürek çeken ve kasırgaların arasından sıyrılabilmek için Temmuz ayında denize erken açılan Eruç, yolculuğunun kalan bölümünde lehine rüzgârlardan yararlanmak için batıya doğru olan hızlı temposunu yavaşlatmayı planlıyor. Eruç, günlüğünde bir adada durup beklemesi mümkün olmazsa, arada bir kasten birkaç gün deniz çıpasında bekleyebileceğini ya da tekneyi yavaşlatmak için suda arkadan drog çekebileceğini ifade ediyor.

Eruç'un yolu bazen yunuslarla, bazen katil balinalarla bazen de bir albatrosla kesişiyor. Böyle ender anlarda Eruç, kürek çekmeyi bırakıp bu canlıları gözlemliyor ve fotoğraflamaya çalışıyor.

Pasifik geçişi sırasında balık tutmayı uman Eruç, şimdilik bazı sabahlar güvertesine düşen uçan balıklarla yetiniyor. Bu balıkları yumurtasına katarak kahvaltısını zenginleştiren Eruç, dorado tutmak için hazırladığı oltasıyla ufak bir köpekbalığı dahi yakaladı. Eruç'un teknesinde Pasifik geçişinin kalan 5 aylık kısmı için yeterli yiyecek bulunuyor.

Eruç'un Altı Zirve projesi kapsamında gerçekleştireceği Pasifik Okyanusu geçişi sponsorluğunu Aktaş ¬Group üstleniyor. Eruç'a bu zorlu ve ilginç serüveninde destek veren Aktaş, tıpkı Eruç gibi gençlere farklı vizyonlar kazandırmayı, onların kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor.

6.700 deniz mili...
Pasifik geçişinde yaklaşık 6.700 deniz mili mesafe kat edecek olan Eruç, 10 Temmuzda Kuzey Amerika'dan denize açıldığı Bodega Bay limanının 2.900 deniz mili güneybatısındaki, ilk durak olarak planladığı Christmas Adası diye de bilinen Kirimati'ye, olumsuz rüzgârlar nedeniyle yönelmesinin mümkün görünmediğini; ancak Kasım-Aralık aylarında güneybatıya hamlesini mevsim rüzgârlarıyla beraber daha batıdan yaparak, Tuvalu (Ellice Islands) ve Vanuatu (New Hebrides) hattını takip etmek suretiyle Kaledonya'nın kuzeyinden Mercan Denizi'ne giriş yapabileceğini ifade ediyor. Üç ayda 3.290 deniz mili mesafe kat eden ve başladığı Bodega Bay limanından kuş uçuşu 2.200 deniz mili mesafede olan Eruç, 2008 Şubat ayında Avustralya'nın doğu kıyılarına ulaşmayı hedefliyor. Bunun için kuş uçuşu 4.000 deniz mili daha kat etmesi gerekiyor.

Eruç, 15 Ağustos'taki Peru depreminin ardından alarma geçti. Çünkü depremden sonra Büyük Okyanus'ta tsunami alarmı verildi. Neyse ki açık denizde korkulan olmadı ve Eruç herhangi bir tehlike yaşamadı.

Altı Zirve
Erden Eruç, dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan, kas gücüne dayalı Altı Zirve projesi süresince, altı kıta arasındaki okyanuslarda kürek çekerek ilerleyecek, karaya ulaştığında bisiklete binecek ve Güney Kutbu hariç, her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacak. Hiçbir motorlu araç kullanmadan yola devam etmeyi amaçlayan Eruç, karaya çıktığı noktadan itibaren zirvelerin her birine doğru kas gücüyle ilerleyecek. Erden Eruç, 2003 yılında Seattle'dan bisikletle yola çıkıp Alaska'daki McKinley (Denali) zirvesine ulaşarak Altı Zirve projesinin ilk çıkışını tamamlamıştı.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi www.KaslaGit.com ve www.around-n-over.org adreslerinden alınabiliyor.

 

Haberler Sayfası


Arkadaşına Öner

DalisHaber.NET-En Son 20 Haber


Çalışmayan linkler veya eklenmesini istediğiniz bilgiler varsa bildirin lütfen...


.: Kullanıcı Girişi

Kullanıcı adı:
Şifre
Beni Hatırla
Şifremi unuttum
Üye Ol

Bizi Twitter'dan takip edin...
.: Duyurular
Türkiye Kıyı Şeridi Envanteri linki Çeşitli Linkler bölümümüze eklendi...

Hafta'nın Fotoğrafı köşesinin bu haftaki konuğu Aziz Bahadır ÖZKAN

En Son Haberler: Türkiye Kıyı Şeridi Envanteri... PAF TACHOV 2010... Sualtı Fotoğraf Milli Takımı Belirlendi... Serbest Dalış Dinamik Apnea ve Küp Apnea Türkiye Şampiyonası... 23 Nisan'a kardeş geldi...İstatistik

Makale: 59
Link: 184
Haber: 1060
Sözlükteki Kelime: 340
Dalış Merkezi: 255

Ziyaretçi Trafiği
 Online 3
 Bugün Tekil 130
 Bugün Çoğul 1040
 Toplam Tekil 731224
 Toplam Çoğul 5037690

Aktivasyon kodunuz gelmediyse tıklayınız

Aktivasyon kodunuzu girmek için tıklayınız


Ana Sayfa Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Tavsiye edinAna Sayfa | Haberler | Makaleler | Eğlence | Hava Durumu | Sözlük | Basınç Odaları | İletişim | Yasal Uyarı

Tasarım ve Kodlama Yusuf KAYAOĞLU - © Dalishaber.NET / 1999-2017

Bu site en iyi 1024*768 çözünürlükte ve Internet Explorerda izlenir.
eXTReMe Tracker
Kim online